Instituce akreditována Ministerstvem vnitra ČR pod č.j.: AK/I-19/2015
Chov exotických zvířat je v České republice oblíbenou a rozšířenou zálibou, která však s sebou nese řadu legislativních i praktických povinností. Tento kurz vás provede základními pravidly a požadavky spojenými s chovem chráněných druhů, seznámí vás s platnou legislativou CITES a pomůže vám lépe porozumět povinnostem chovatelů i odpovědných orgánů.
Kurz se zaměřuje na problematiku Úmluvy CITES, která chrání ohrožené druhy živočichů a rostlin před nelegálním obchodem a nadměrným využíváním. Česká republika, jako jedna z chovatelských velmocí, hraje v této oblasti důležitou roli. Kurz se proto věnuje specifikům legislativy i praktickým aspektům chovatelství v našich podmínkách.
Co se naučíte?
Diskutována bude také budoucnost Úmluvy CITES, role České republiky a pohled na tzv. pozitivní seznamy.
Výuka probíhá formou přednášky s ukázkami reálných dokumentů, fotodokumentací druhů a praktickými informacemi o jejich rozlišování. Kurz má rozsah 7 vyučovacích hodin.
1. Počátky CITES a její mezinárodní podoby nyní
2. Orgány CITES a historie zavádění legislativy v ČR
3. Stávající podoba legislativy ohledně CITES v EU a ČR, potřebné dokumenty držitelů a prodejců
4. Budoucnost CITES – proč je Česko proti pozitivním seznamům
5. Co je a co není exemplářem CITES
6. Doložení původu exempláře
7. Přehled nejčastěji chovaných základních taxonů živočichů v CITES
8. Přehled nejčastěji pěstovaných taxonů rostlin v CITES
Úředníkům územních samosprávných celků – krajů, měst a obcí, v jejichž kompetenci je daná problematika, dále pracovníkům veterinárních správ, příslušníkům městských policií a celní správy, pracovníkům neziskových organizací, pracovníkům záchranných stanic a členům dalších organizací, kteří využijí větší vhled do chovatelství exotických zvířat v chovech mimo zoologické zahrady.
Termíny přednášek kurzu:
11.2.2025
09:00
- 15:15 h
ONLINE, MS TEAMS
Lektorka působí již 15 let jako odborný rada v samostatném odboru vnějších vztahů a v oddělení mezinárodní spolupráce Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Zde má na starosti přípravu a zpracovávání plánů, bilancí přírodních zdrojů, programů, expertiz, posudků a obdobných celostátních metodických dokumentů pro problematiku ochrany přírody a krajiny.
Lektorka je absolventkou Českou zemědělskou univerzity ve studijním oboru Živočišná produkce a před nástupem na současnou pozici absolvovala dlouhodobou stáž v oddělení ochrany zvířat Ministerstva zemědělství ČR.
Mgr. Vladimír Vrabec,Ph.D. je držitelem autorizace pro biologická hodnocení, soudním znalcem v ochraně přírody a zároveň VŠ pedagogem. Podílel se na zpracování certifikované metodiky „Péče o dřeviny a jejich zachování v památkách zahradního umění“, dlouhodobě publikuje o významu krajinných aspektů z hlediska ochrany přírody a podpoře uchování biodiverzity. V rámci kompenzačních opatření při hodnocení vlivů navrhuje též náhradní výsadby a údržbu odumírajících dřevin kvůli udržení populací xylobiontních druhů bezobratlých, zároveň dlouhodobě působí mimo jiné v teritoriu rekultivačních výsadeb Severočeských dolů. Poradenstvím v ekologické oblasti a zpracováním biologických průzkumů se zabývá od roku 1995, má tedy praxi přes čtvrt století.
Magisterské studium, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, obor speciální biologie a ekologie
Doktorandské studium, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, ekologie a ochrana prostředí, aplikovaná a krajinná ekologie, státní doktorandská zkouška